Az elsózott bableves nem volt túl jó kezdete az anyósékkal egy együtt töltött hosszúhétvégének, de végül minden nagyon jól sikerült. Ők becsületből megették a bablevest, én meg egy életre megtanultam, hogy ha füstölt húst teszek az ételbe, akkor azt érdemes kiáztatni főzés előtt különben ehetetlenül sós lesz.
Hozzávalók
- 10 dkg füstölt szalonna és/vagy csülök
- egy fél vöröshagyma
- 50 dkg sertéscomb kockára vágva
- 20 dkg szárazbab
- 3-4 db sárgarépa
- pirospaprika
- só
- bors
- 2 dl tejföl
- Néhány csepp tárkony ecet
Elkészítés
Egy nappal a főzés előtt a babot és a füstölt húst egy lábas vízbe beáztatom és állni hagyom.
Először egy pörkölt alapot készítek, amihez megpirítom a szalonnát és a hagymát. Beleteszem a pirospaprikát, sót és borsot. Jól elkeverem és hozzáadom a sertéshúst, amit kérgesre pirítok, majd beleteszem a babot. Felöntöm 1-1,5 liter vízzel és két órát főzöm. Ez idő alatt a sárgarépát megpucolom és felkarikázom, végül belefőzöm a levesbe. A hosszú főzési idő alatt van idő gluténmentes csipetkét golyózni, bár én ezt néha lustaságból kihagyom. Ha elkészítem, akkor a végén főzöm csak bele, nagyjából 5 perc alatt puhára fő.
Csipetke készítés
Hozzávalók
- 2 db tojás
- 2 evőkanál xantán gumi
- pici só
- kb. 10 evőkanál gluténmentes liszt
Elkészítés
Az összetevőket egy edényben kemény tésztává gyúrom, majd apró borsónyi golyókat készítek belőle. Egymástól távol helyezem el a csipetke szemeket. Száraz levegőn hagyom száradni egy órát, majd bele teszem a levesbe. Általában ebből az adagból több alkalomra való tészta lesz, ezért a megmaradt szemeket le szoktam fagyasztani.
A leveshez tejfölt és tárkony ecetet szoktam enni és kitálalok az asztalra egy kis csípőset, hogy aki szereti tehessen bele.
Desszertnek egy kis palacsintát javaslok.
Comments are closed.